Nowe wzory i sposób wysyłki deklaracji PIT od stycznia 2019

24 stycznia 2019 - 3 minuty (czas czytania)

Od 1 stycznia 2019 roku podatników rozliczających się z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) obowiązują nowe wzory oświadczeń, deklaracji oraz informacji dotyczących tego podatku. Ponadto wysyłka deklaracji PIT ma odbywać się drogą elektroniczną, a w dodatku w innym terminie niż dotychczas.

Z początkiem nowego roku zaczęły obowiązywać nowe wzory formularzy podatkowych* PIT-11, PIT-8C, PIT-2 i PIT-4R, umożliwiających rozliczenie podatku dochodowego w odniesieniu do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2018 roku.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami** od 1 stycznia 2019 roku skrócone zostały ponadto terminy przesyłania deklaracji do urzędów skarbowych przez płatników składek. Zmianie uległy terminy przekazywania informacji podatkowych PIT-8C, PIT-11 oraz PIT-R.

Płatnicy wystawiający informacje PIT-11 i oraz podmioty sporządzający PIT-8C, przesyłają je urzędowi skarbowemu ? w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, a podatnikowi ? w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Poprzednio obowiązujące przepisy obligowały płatników do przekazywania informacji podatkowych do urzędu skarbowego w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego. Jeżeli jakieś podmioty zaprzestaną prowadzenia działalności przed upływem powyższych terminów, wówczas zobowiązane są do przesłania tych informacji nie później, niż w dniu zaprzestania prowadzenia działalności.

Znowelizowane przepisy nakładają na płatników obowiązek przesyłania informacji podatkowych PIT-11, PIT-8c oraz IFT-1/IFT-1R urzędowi skarbowemu wyłącznie drogą elektroniczną. W przypadku przedsiębiorców pomocne mogą być systemy finansowo-księgowe, które pozwalają na sprawną i szybką wysyłkę dokumentów oraz ich elektroniczne podpisanie.

Aby ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie według nowych przepisów, Ministerstwo Finansów przygotowało poradnik dla pracodawców na temat zmian, które wchodzą w życie w 2019 roku. Czytaj więcej.

Podstawa prawna

* Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2018 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2018r, poz. 2237).
** Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła

Autor:
Anna Klepka-Zakrzewska
Specjalista ds. jakości oprogramowania w Dziale Produkcji Systemów ERP Asseco Business Solutions

Zadaj pytanie ekspertowi

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości związane z poruszanym tematami, skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów.

Napisz do nas drogą mailową dho@dho.com lub poprzez czat.

Tags: , , , , , ,