WAPRO 365 2021/2022 – programy finansowo księgowe – już wkrótce Polski Ład oraz Krajowy System e-Faktur – Asseco WAPRO ERP

23 listopada 2021 - 5 minuty (czas czytania)

Szanowni Państwo,

Dom Handlowy Oprogramowania jako główny dystrybutor WAPRO ERP informujemy, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy użytkownicy programów finansowo księgowych otrzymali w ramach abonamentu duży pakiet zmian i dostosowań do obowiązujących przepisów.
Największą z już wprowadzonych zmian jest niewątpliwie pakiet e-Commerce, który miał na celu zmianę systemu poboru stawek VAT oraz wprowadzenie ułatwień w rozliczaniu VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami oraz konsumentami (B2C).

Pakiet wprowadzonych zmian – te funkcje już są dostępne.

Pakiet został wprowadzony zarówno w WAPRO Fakir jak i WAPRO Kaper, a dostęp do niego otrzymali wszyscy posiadacze aktualnych wersji programów.
Warto wiedzieć, że 2.09.2021, Ministerstwo Finansów opublikowało pakiet objaśnień podatkowych do e-Commerce (link na końcu artykułu)

Kolejne zmiany nastąpiły w październiku 2021 – w wersji 8.70 dodano deklarację VIU-DO wzór 1, która dostępna jest TYLKO w linii abonamentowej (WAPRO Fakir 365 oraz WAPRO Kaper 365). Programy z linii STANDARD (licencje bezterminowe) nie maja możliwości obsługi tej deklaracji.

W tej samej wersji wprowadzono również mechanizm automatycznego naliczania oraz rozliczania ulgi na złe długi, w zaliczkach na podatek dochodowy i w rocznych deklaracjach PIT, zgodnie z art. 26i ustawy o PIT.

Pod artykułem znajdują się odnośniki do materiałów filmowych, ze szczegółowym opisem nowych funkcjonalności – zachęcamy do obejrzenia krótkich filmów.

A co już niedługo?

Przed nami, dwa bardzo ważne i niezwykle rozbudowane tematy:

– Polski Ład

– Krajowy System e-Faktur (KSeF)

W obu przypadkach wprowadzenie planowane jest na 1 stycznia 2022, przy czym KSeF w pierwszym etapie ma być nieobowiązkowy (ale zalecany), natomiast Polski Ład to pakiet ustaw i rozporządzeń, który(wg. bieżących informacji) już od 1 stycznia 2022 będzie obowiązywał wszystkich przedsiębiorców.

Polski Ład to rozwiązania, które będą miały wpływ na praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa i rodzaje działalności. Zmiana sposobu naliczania i stawek danin i podatków, wpłynie na konieczność aktualizacji wszystkich systemów finansowo-księgowych (a także programów kadrowo płacowych).

W tej chwili trwają prace dostosowujące po naszej stronie, odpowiednie wersje oprogramowania zostaną opublikowane jak zawsze – na czas, a przed końcem roku zaprezentujemy Państwu wprowadzone zmiany podczas specjalnego webinarium. Wszystkie wprowadzane przez nas zmiany na pewno znajdą się w programach linii WAPRO 365, natomiast które z nich nie trafią do linii STANDARD (licencje bezterminowe) okaże się w procesie produkcji.

Krajowy System e-Faktur będzie umożliwiał wystawianie i udostępnianie tzw. faktur ustrukturyzowanych. W początkowym okresie faktury ustrukturyzowane będą funkcjonowały w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych, docelowo mają je zastąpić. W ramach oprogramowania WAPRO 365 obsługę, wymianę, konwersję i wszelkie operacje związane z rejestrowaniem tych dokumentów na serwerach Ministerstwa Finansów będzie realizowała usługa Businesslink – czyli portal wymiany dokumentów, obecny w naszej ofercie od czerwca bieżącego roku. Obecnie umożliwia wymianę i konwersję dokumentów pomiędzy kontrahentami i programami sprzedażowymi, ale docelowo(czyli za niecałe 3 miesiące) będzie również odpowiedzialny za realizację obsługi KSeF.

Jeszcze w tym roku producent zaprosi Państwa na webinarium dotyczące szczegółów tej współpracy.

Masz pytania? Skontaktuj się za pośrednictwem naszej sieci Partnerów Handlowych w całej Polsce lub zadzwoń / napisz do nas a nasi konsultanci odpowiedzą natychmiast po otrzymaniu wiadomości.

Dział obsługi Partnera
bodydho@dho.com.pl

Serwis
dho@dho.com.pl

Zapraszamy również do kontaktu za pośrednictwem chat?u online.

Pozdrawiamy

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,